Categories:>

NIGHT from DAY&NIGHT

  • Client

    Newonce Paper

Ala:

Kiedy takie trendy jak slow fashion, ethical fashion, minimalist fashion, zero-waste fashion, sustainable fashion pojawiły się w modzie o zasięgu globalnym, przyklasnęłam w dłonie. Z wyboru współpracuje z twórcami, którzy mają głęboką świadomość kondycji świata i środowiska tworząc modę w oparciu o zero waste, recykling, a ich proces produkcji nie generuje zanieczyszczeń środowiska i na żadnym etapie nie stosuje się testów na zwierzętach.

Ja jako fotograf mogę tworzyć obrazy i promować takich twórców.
Chciałam stworzyć obraz współczesnych wędrowców, którzy szukają swojego miejsca na ziemi. Chciałam stworzyć obraz nomadów, którzy będą do tej planety, która jest naszym wspólnym domem podchodzić z szacunkiem i rozwagą, inspirację czerpiąc z dawnych plemion funkcjonujących w zgodzie z naturą i z wielką do niej estymą.
Czas pandemii pokazał nam jak bardzo od tej natury jesteśmy wyabstrahowani, ale też jak bardzo jej jednak potrzebujemy i że jest ona poniekąd gwarantem naszego szczęścia i przetrwania.

Jaga:

Cała scenografia była tworzona w duchu “No waste / There is no planet B”.
Użyliśmy starych mebli, które dostały drugie życie (konik, drabina, fotel PRL). Piasek i kamienie jest wykorzystywany po raz kolejny do innych sesji (magazynujemy go w studio), natomiast fototapeta po sesji posłużyła jako materiał wielokrotnego użytku do zabezpieczania elementów scenograficznych podczas transportów (normalnie używa się folii bąbelkowej i strech). W ten sposób ze scenografii został wygenerowany tylko 1 worek 40 litrowy śmieci.

Ważnym elementem produkowania sesji był catering, który dzięki możliwościom studio mogliśmy zrobić sami i podać na porcelanie, unikając plastiku. Dzięki temu zabiegowi wygenerowaliśmy ZNÓW tylko 1 worek 40 litrowy śmieci na 15 osób.

Asia:

Według mnie moda od zawsze odzwierciedla nastroje społeczne. Sesja wpisuje się w ogólnoświatowy trend slow fashion, który opiera się na odpowiedzialności społecznej i szacunku dla przyrody – ogranicza lub eliminuje swój negatywny wpływ na zmiany klimatyczne oraz niszczenie środowiska.

Wierzymy, że w modzie zrównoważonej ważne są “baby steps” – nie chodzi o to, żeby całkowicie odciąć się od fast fashion, czasami na siłę. Najważniejsza jest świadomość konsekwencji wciąż rosnącego konsumpcjonizmu i działanie zgodnie ze swoim sumieniem.

Jednocześnie trzeba szerzyć ideę mody cyrkularnej, tej która sprawia, że ubrania są cały czas w obiegu. Idzie za tym nadawanie “drugiego życia” ubraniom, wymienianie się tymi, których już się nie nosi i ograniczanie nadprodukcji odzieży.

Okazuje się, że tak samo jak nasi modele, jesteśmy nomadami w tej wędrówce, szukamy, obserwujemy, co dzieje się na świecie. My sami, jako twórcy sesji, też wciąż jesteśmy w drodze. Uważamy bowiem, że zmiana społeczna w podejściu do mody, żeby była naprawdę trwała, nie może nastąpić szybko – powinna przypominać podróż, świadomy krok po kroku. Wierzymy, że to właśnie ona jest celem.

W ramach scenografii współpracowaliśmy z firmą:

• Runotex
W procesie produkcji nie zawsze wszystko idzie im jak trzeba i czasem tworzy się odpad. Aby nie marnować surowca i wyprodukowanych materiałów tkaniny są przeznaczane na cele charytatywne.

Najlepszym przykładem będzie wspieranie lokalnej szkoły autystycznej poprzez ofiarowanie uczniom ponad 20kg dzianiny futerkowej, z której podopieczni uszyli potem poduszki dla zwierząt w celu wsparcia finansowego społeczności lokalnej.

Często przeznaczają też swoje produkty na aukcje dla chorych dzieci lub szukają klienta na coś co wydawałoby się zbyteczne. Wiele razy byli zaskoczeni, jakie zastosowanie potrafią znaleźć ludzie na coś co miesiącami zagracałoby im firmowe magazyny.

Marki:

Większość marek, z którymi współpracowaliśmy, stara się robić w kwestii odpowiedzialnego prowadzenia biznesu tyle, ile tylko może. Wiedzą, że jest jeszcze dużo do zrobienia, dlatego każdego dnia myślą o kolejnych krokach, które pozwolą im stworzyć jak najbardziej odpowiedzialną modę.

  • Robert Kuta, Floating Jeans czy Artur Cincio wszystkie elementy z których tworzą ubrania, od guzików po ścinki materiałów są z recyklingu. Projektanci ci używają przyjazne środowisku rozwiązania projektowe – dekonstrukcję odzieży i szyją nowe rzeczy z używanych tkanin. Ubrania praktycznie w całości powstają z materiałów pozyskanych z alternatywnych źródeł (second-handy, ścinki produkcyjne, końcówki kolekcji tkanin). Wierzą w cyrkularną gospodarkę obiegu zamkniętego.
  • Czarnotta, Jarmuła, Pat Guzik – tworzą limitowane kolekcje lub ubrania na zamówienie działając tym samym w ideologii less waste, która walczy z nadprodukcją ubrań. Ich autorskie kroje zaprojektowane są w taki sposób, by wykorzystać maksymalnie tkaninę i zredukować ścinki odzieżowe podczas produkcji. Większość materiałów pochodzi z outletów i deadstocków, wiec z odpadów produkcyjnych dużych firm odzieżowych.
  • Bohemian clothing – Zrównoważony rozwój jest dla marki jednym z filarów polityki odpowiedzialności społecznej i opiera się na procesach produkcyjnych wykorzystujących surowce roślinne i materiały z recyklingu. Tworzą wegańskie buty z wykorzystaniem nowatorskich, ekologicznych surowców, takich jak „skóry” z : resztek ananasa Pinatex, z kaktusa, z jabłek czy skóry z winogron Vegea. Wszystkie ich kolekcje tworzone są ręcznie w Polsce wg zasad zrównoważonej produkcji. Jest to transparentna i zaangażowana marki, która projektuje i produkuje kolekcje w idei mody zrównoważonej.
  • Acephala, 2005 Global – marki, w których DNA wpisane jest eko podejście do mody, pakują odzież w opakowania z recyklingu, zachęcają do używania powtórnie kartonowych opakowań, a wreszcie szyją w Polsce, ograniczając tym samym ilość km, które muszą pokonać ubrania i tym samym ślad węglowy.
  • Kubota – obuwie zaprojektowane i w całości uszyte/ wyprodukowane w Polsce – wspierając lokalne środowisko pracy i polskich dostawców. Jako jedyna marka w Polsce podjęła rozmowy z firmą WoshWosh zajmującą się przedłużaniem życia butom. Wszystkie produkty, które mają jakiekolwiek wady fabryczne przekazują Monarowi lub innym organizacjom. Nie wyrzucają żadnych produktów. Te, które nie nadają się do dalszego noszenia przekazują artystom na instalacje artystyczne albo dzieciom w świetlicach środowiskowych.
  • Muskboots – kowbojki Musk powstają w małej manufakturze pod Warszawą, gdzie są tworzone przez doświadczonych rzemieślników zupełnie ręcznie od A do Z. Marka walczy z nadprodukcją, zlecając produkcję w mniejszych partiach, lecz częściej – w zależności od zapotrzebowania klientek na konkretne modele i rozmiary kowbojek. Podstawą produkcji są skóry garbowane roślinnie, co polega na moczeniu skóry w ekstraktach roślinnych, bez używania szkodliwych substancji chemicznych, środków mineralnych i syntetycznych.